Így tegyél ingatlan ajánlatot ingatlanra, ha közvetlenül a tulajdonossal tárgyalsz
Megnézted egyszer-kétszer, elhívtad a családi hozzáértőt, ő is áldását adta a vásárlásra. Még mindig tetszik, szeretnél ajánlatot tenni a z új otthonodra, de kicsit tanácstalan vagy.
Nézzük mit kell tenned:
Mindenekelőtt szerezd be a tulajdoni lapot és konzultálj a közös képviselővel. Jó esetben megtalálod a telefonszámát a lépcsőházban kifüggesztve. Tőle informálódhatsz a ház anyagi helyzetéről, felújításokról, esetleg pályázatokról, lakóközösségről is. Sőt azt is elmondja, hogy van e rögzítve elővásárlási jog, illetve más speciális kitételek kerültek e elfogadásra.. Érdemes lesz később beszerezni az szmsz-t és a társasházi alapító okiratot is, mert az ügyvéd kérni fogja az adásvételi szerződéskor.
Ha az ingatlan tulajdonosával tárgyalsz, érdemes megkérdezned, hogy jelenleg van e komolyan vehető ajánlata? Remélhetőleg semmi komoly. (aki a múlt héten nézte meg és azt mondta, hogy tetszik és visszaszól, az nem valószínű, hogy valóban komoly érdeklődő)
Bölcs mondás, de igaz
A szó elszáll, az írás megmarad. Rengeteg későbbi félreértés elkerülhető, ha a szóban átbeszélt tényeket, írásban is rögzítitek. Vegyél mély levegőt és kérd el az email címét, jelezd, hogy gondolkodsz egy ajánlaton. Az ingatlan megtekintése nem az a helyzet, ahol mondasz egy összeget és megalkudtok. Ettől óva intenélek, már csak azért is, mert egy összeg nem ajánlat.
Túl a formai követelményeken, kívánalmakon, négy lényeges paramétert mindenképpen tartalmaznia kell majd az emailednek, hogy a tulajdonos átgondolhassa a dolgot.
Ajánlati ár: ezt nem hiszem, hogy részletezni kellene, itt kezdődik az alku
Fizetési ütemezés: Mikor, milyen részletekben tudod kifizetni a kialkudott vételárat
Birtokbavétel időpontja: Ez az időpont az, amikor szeretnéd birtokba venni az új otthonodat és ki is tudod fizetni azt.
Nagyon fontos, talán a legfontosabb rész,
hogy írj határidőt arról, hogy meddig tartod az ajánlatodat. Ez elvileg egy-két napnál nem kell, hogy hosszabb idő legyen, hiszen ők már átgondolták a megbeszéltek alapján, hogy ez az összeg megfelel nekik, mikor költöznének stb. Segíthetsz abban is, hogy egy kipontozott részen jelezhetik, hogy milyen módosításokkal tudják elfogadni az ajánlatodat. Ez az a pont, ahol az emberek simán befeszülnek, érthető, rengeteg pénzről, az otthonukról van szó.Talán itt kell a leginkább egy jó ingatlanos, aki tudja koordinálni a folyamatot, de az empátia és a türelem sokat segíthet.
Tudom, hogy vannak mindenféle aggályok a pénzzel megtámogatott ajánlattal kapcsolatban, de jobbat nem találtak ki azóta sem. Azért az ingatlan értékének 1%-a biztosítékként szerintem elfogadható és amennyiben az eladó elfogadta az ajánlatot, őt is köti ez az összeg. Erre természetesen elsősorban ingatlanirodáknál van lehetőség.
Szerinted?
Ha neked van két érdeklődőd az egyik megtámogatja bánatpénzzel az ajánlatát, a másik nem biztosan komolyabban veszed azt aki akar és tud ilyenformán biztosítékot letenni. Én nem ragaszkodom hozzá és nem is ment még el üzletem a bánatpénz hiánya miatt, de szerintem lényegesen nagyobb tapasztalatom van, mint egy átlag ingatlan tulajdonosnak.
Valahol ez is egy bizalmi történet, de valószínűleg megvan a közös cél, hiszen ő eladná, te pedig megvásárolnád az adott házat, lakást.
MIlovecz Laci
Budai ingatlanközvetítő