Gyakran előfordul egy-egy igényfelmérő beszélgetéskor, hogy "panelba nem akarok menni semmiképpen, mert"....no itt megakadtunk. Az ingatlanárak emelkedésével nem egyenes arányban emelkedtek a bérek, a jövedelmek, tehát előfordulhat, hogy, akinek tegnap még egy 50-60 nm-es belvárosi lakásra volt elég a büdzséje, annak ma egy kicsit kisebbel is meg kellene elégednie vagy más megoldást kell keresnie. Megesik, hogy ilyenkor a kisebb vagy rosszabb állapotú ingatlan kerül szóba, pedig akár jó döntés lehet egy panellakás megvásárlása, ami felújítás után olyan is lehet, mint az ebben a bejegyzésemben megemlített remek kis lakás. Összeszedtem 10 olyan tulajdonságot, ami segíthet, akár vonzóvá is teheti az ilyen ingatlanokat és esetleg neked is felmerülhet alternatívaként.
1. Megközelíthetőség
Mivel ezek a házak, lakótelepek kis túlzással önálló kis városrészként élnek, akár 15-20 ezer lakóval, építéskor már a tömegközlekedést is tervezni kellett és ez Budapest viszonylatában szerintem kimondottan jól sikerült. Éjszakai járatok is hazarepítenek egy elhúzódó világmegváltós beszélgetés vagy eldurvult drum and bass buli után.
2. Szolgáltatások
Az önálló városrész jelleget erősíti még, hogy az ezeken a lakótelepeken élők jelentős száma miatt, el tudják tartani az ide települt szolgáltatásokat. Vidáman vagy versenyezve egymással, de megélnek itt a kisebb garázskocsmák, éjjel-nappalik, pékségek, cukrászdák, konditermek, ajándékboltok, meg ki tudja még mi minden. Az biztos, hogy nem kell pánikba esni senkinek, ha az após felhívja telefonon kicsit vidámabb, spicces állapotában délután hat körül, hogy ő most szívesen játszana az unokával, de nem akar ám szomjan halni.
3. Tudjuk mi van a falakban
Első pillanatban ez kicsit furcsának hangzik, hogy kit érdekel, de aki látott már nyakig vizes iszapos fülű munkást a lakása felújításakor, az tudja miről beszélek. A flex után a legjobb barát a fúró, ha sikerül elkerülni a vezetékeket. De ez nem mindig sikerül.
4. A házak elhelyezkedése, távolsága egymástól
Láttál már olyan lakótelepet, ahol távcső és kukkolási hajlam nélkül nyerhettél bepillantást a szomszéd harmincas pár életébe? Ugye nem. Tehát az a rossz hír, ha érdekel téged ez a vonal, egy kisebb befektetésre számítanod kell, de töltsön el jó érzéssel, hogy aki téged akar figyelni, ő sem ússza meg ingyen. Ha jártál már körfolyosós bérházban, láthattad, hogy itt elég egy stokiba invesztálni és sok információ összeszedhető a lakókról, miután elfoglalta szomszéd a helyét a gangon.
5. Bölcsi, ovi, suli a közelben
Nem kell részleteznem, hogy akinek gyereke van, az milyen hálás tud lenni a tervezőknek, amikor arra gondoltak, hogy reggel, akár gyalogos száguldás után, gyorsan le lehessen pattintani a legkisebbeket és utána már nyugodtabb lélekkel állhatunk neki a napi rutinnak.
6. Játszóterek
Hát igen, a gyereknek van szabadideje és szintén jól jön, hogy erre is gondoltak a várostervezők, hiszen ebből a szempontból sem lehet hiányérzetünk. Elengedjük az apróságokat homokkörtét formázni, vagy hintázni és a tavaszi napsütést és a gyerekzsivajt élvezve átbeszélhetjük a szülőkkel a világ fontosabb eseményeit.
7. A ház felújítási költségei
Itt a ház állapotának rendbetételre gondolok. Amikor a rendszerváltás után az önkormányzati lakásokat valami vicces összegért megvásárolták a bérlők, nem mindig számoltak azzal, hogy a ház fenntartási, állagmegóvási és javítási, esetleg felújítási költsége ettől kezdve őket terheli. Ok, hogy a panelnél is így van, de olcsóbb rendben tartani egy 80-as években épült házat, mint egy történelmi viharokkal terhelt szétlőtt falú belvárosi épültet, ami mellett villamos, alatta metró adja a terhelést.
8. Lakások fenntartási költsége
Pár évvel ezelőtt még talán megállta a helyét ez az érv, hogy azért veszek téglaépítésűt, mert alacsonyabb a rezsiköltsége, de ma már a szigetelt, panelprogramos, egyedi fűtésmérőkkel ellátott otthonoknál, ez minimum vita tárgya lehet.
9.Parkolás
Abban is teljesen biztos vagyok, hogy egy lakótelepen, legyen az bárhol Budapesten, lényegesen egyszerűbb parkolni, mint bárhol a belvárosban, ráadásul ma még viszonylag ritka, hogy parkolódíjat kelljen fizetni. Így a nem annyira kedves rokonok is jöhetnek kocsival és nem érv, hogy azért alszanak nálatok, mert csak reggel megy a vonat (itt az éjjel-nappali ellenetek dolgozik).
10. A lakások alaprajza
Derékszög, derékszög, és derékszög. A felújításkor, átalakításkor, a mesternek is egyszerűbb dolga van így, mint az olyan otthonokban, ahol a Rákosi-rendszer otthonátalakítási ki- és betelepítési ötletei vagy a húszas-harmincas évek divatja miatt, nincs egyenes falfelület a lakásban. Elkerülhetjük a szaki bácsi, most ezt én hogyan oldjam meg tekintetét is.
Ingatlanosként is javaslom
Amennyiben neked fontosak ezek a paraméterek, egyet még mellé tennék, amit szintén a már említett bejegyzésemben írtam. Ha úgy érzed, hogy nem a te világod, könnyen gyorsan túl is adhatsz rajta, mert egyre inkább keresik, szeretik az emberek ezt a lakástípust.
Milovecz László