A 4 legfontosabb pont ingatlan bérbeadásakor
2023. június 02. írta: I Love Buda

A 4 legfontosabb pont ingatlan bérbeadásakor

Albérleti szerződés és a többiek

 

_fcc07d59-edb3-4cca-b15a-4161ca4dc1c3.jpg

 

 Szeretnéd növelni az ingatlan bérbeadásod hatékonyságát, kevesebb stresszt, de több bevételt szeretnél? Ezt a négy pontot vedd figyelembe és sikerülni fog.

Az eladó ingatlanok értékesítése nagyot változott az elmúlt időszakban. Csökkenő kereslet, növekvő kínálat, hitelkamatok emelkedése. Lehetne folytatni a sort.

Amennyiben inkább videót néznél a témáról ide kettintva megteheted

Szóba került, ezért le is írom, hogy az átlagos esetben az ingatlanközvetítői díj, megegyezik az egyhavi bérleti díj összegével.

A kiadó lakások piaca ellenkező pályán mozog. Egy jól árazott kiadó ingatlan, akár napok alatt megtalálhatja a bérlőjét és mindezt magasabb áron, mint ezelőtt egy-két évvel. Az utóbbi három hónapban, visszakerült a megbízásomba két olyan lakás, amit két évvel ezelőtt adtam bérbe és a tulajdonosok újra megbíztak a bérbeadás lebonyolításával. Mindkettőre sikerült gyorsan bérlőt találni és magasabb bérleti díjat kaptunk.

Elemzők szerint ennek rengeteg oka lehet. Az egyik legérdekesebb, hogy az elmúlt pár év nem kedvezett a befektetés célú ingatlan vásárlóknak, hiszen a magas áron vásárolt ingatlanból nehezen lesz jó befektetés. Csökkentette az ilyen célú ingatlan vásárlásokat az állampapírok egyszerű megvásárlása és magas kamata is. Ebből következik, hogy lassan itt is keresleti piac alakul, alakult ki.

Tehát lehetne folytatni, de tény, ami tény, hogy kicsit fellélegezhetnek azok, akik hosszú távú ingatlan bérbeadással jutnának plusz jövedelemhez. Ebben a bejegyzésben foglaltam össze, mi a négy legfontosabb teendő, hogy a folyamat valóban gördülékeny legyen és a lehető legtöbbet hozd ki belőle.

 

Megfelelő bérlő kiválasztása

Érdemes végig gondolni, hogy a bérlőddel akár egy-két éven keresztül kell együttműködni. Próbálj minél többet megtudni róla, hol dolgozik, vagy hol tanul esetleg? Hányan költöznének, dohányzik, esetleg van e kisállata, akit hozna magával? A fontosabb pontokat érdemes albérleti szerződésbe is belefoglalni, illetve érdemes a rejtett hibákra is felhívni a bérlő figyelmét.
Ha van esetleg referenciája az előző főbérlőtől, vagy kapsz egy bemutatkozó levelet tőle, akkor mindenképpen optimista lehetsz.

 

Bérleti díj meghatározása

Az a tapasztalatom, hogy itt azért most is el lehet csúszni.
Az alacsonyabb árú albérleteknél számít akár havi 10-20 000Ft különbség is.
Tehát, ha egy 200 000 forint/hó bérleti díjú lakás kiadása egy hónapig csúszik, akkor nem nehéz kiszámolni, hogy mekkora összeget veszített el. Ez a mínusz természetesen minden hónapban csak növekszik, megfejelve az el a kifizetett rezsi díjakkal. Az a tapasztalat, hogy ezt kevesen számolják ki és még kevesebben állítják szembe azzal, hogy mennyivel jobb helyzetben lennének, ha a bérleti díjból elengednék az említett tíz-húszezer forintot. Többek között a jól meghatározott bérleti díjjal tudod elérni azt is, hogy a bérlők versenyezzenek a te ingatlanodért, tehát te válogathass a jelentkezők közül.

 

Legyen szerződésetek

bérbeadott ingatlanok adózása ma már nagyon egyszerű és senkit nem fog mély nyomorba dönteni, tehát abszolút javasolható ennek kifizetése.
A bérleti szerződés mellett, érdemes egy közjegyző által hitelesített kiköltözési nyilatkozat megkötésének is. Ezeket egyrészt azért is javaslom, mert a nyugodt és békés alvás egyik záloga, másrészt pedig, ha te átvered az államot, akkor hogyan várhatod el azt, hogy az állam, a saját eszközeivel megvédjen téged, egy adott esetben nem fizető, ám de kiköltözni nem akaró bérlővel szemben.



4. Kapcsolattartás a megbeszéltek szerint

Amikor bérbeadtad a lakásodat, természetesen attól még a tiéd, de érdemes tiszteletben tartani a bérlőd magánéletét is.Az ingatlan bérleti szerződésébe érdemes belefoglalni a kapcsolattartást is, tehát, hogy a tulajdonos mikor mehet fel ellenőrizni az ingatlan állagpotát.
Gondold csak el, hogy te sem csinálsz minden reggel indulás előtt patika rendet otthon, a bérlőtől sem várhatod el ugyanezt, viszont őt kimondottan zavarhatja, ha valaki ezzel szembesül az otthonában. A beköltözéstől az már az ő intimszféraja, ami jogilag ugyan a te tulajdonod. A szerződésben tudjátok rögzíteni, hogy milyen időközönként látogatod meg őt, mennyi idővel előtte egyeztetitek az időpontot. Akármennyire is dekoratív a bérlő, nem szükséges naponta ellenőrizni sem a villanyórát, sem a vízórát.

Gondolj úgy a bérbeadott lakásodra mint egy üzleti tranzakcióra, hiszen a maga módján az is. Szükséged van egy jó ügyfélre, aki akkor fog megérkezni, ha a te áraid vonzóak az ő számára. Természetesen hosszú távon ez akkor fog jól működni, ha mindenkinek kedvező feltételekkel köttök szerződést, amit aztán be is tartatok.


 

Milovecz Laci

Budai ingatlanközvetítő

A bejegyzés trackback címe:

https://ilovebuda.blog.hu/api/trackback/id/tr2318137366

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása