Amióta bejelentették a csok bővítésének lehetőségeit, hozzáértő és kevésbé kompetens szakértők és okoskodók elemzései, prognózisai, ötletelései árasztották el a különböző internetes felületeket. Szinte mindenki azt jósolta, hogy komoly áremelkedés várható, miért is lenne ez másképpen? Az a helyzet, hogy minden ebbe az irányba mutatott, hiszen elérhető piaci hitelek is bekerültek a bankok kínálatába, az állami segítség mellett.
Kicsivel több, mint két hét telt el, de a robbanásszerű ingatlanvásárlási őrület elmaradt, sőt semmi jele annak, hogy erre kellene felkészülni. Nem állnak a vevők pozitív hitelbírálatokat és foglalót lobogtatva az eladó lakások előtt. Egy piaci ár körül hirdetett lakás értékesítési ideje sem csökkent 3-4 napra. Ez nem lenne jelzésértékű, de az elmúlt évek első nyári hónapjaiban tapasztalható kereslet visszaesésnél is gyengébb június után, semmi nem ad okot komoly optimizmusra. Mind a több irodával rendelkező hálózatok, mind a kisebb irodák, a kereslet visszaeséséről számolnak be, sőt a szélsőségesen gondolkodó, pár héttel ezelőtt még pénzesőt váró kollégák, már már katasztrófa eljövetelét jósolják.
Mi lehet a visszaesés oka?
1. Nem ékszerdoboz a kicsi, sötét szuterén.
Az ingatlant lakáscélra vásárolni szándékozók, valószínűleg nem tudják, nem akarják finanszírozni az elszállt árakat. Nem akarnak egy romot megvásárolni 1 000 000 Ft-os négyzetméter áron, még akkor sem, ha a tulajdonos szerint ez egy ékszerdoboz, arról nem is beszélve, hogy a jó szakembert, aki felújítja az ékszerdobozt nehezebb megtalálni, mint a Hétszünyű Koponyányi Monyókot.
2. Más biztonságos befektetési formák megjelenése
Lett más, versenyképes befektetés. Azok, akik pár éve azért vásároltak lakást, hogy a kiadással egy stabil passzív jövedelemhez juthassanak, el tudtak érni 5, esetleg 6% hozamot is. Ma, ehhez akkora szerencse kell lassan, mint meglátni és lefotózni a yetit. A versenytárs befektetések közül, az egyik a június 3.-ától jegyezhető lakossági állampapír MÁP+, de lehet gondolkodni kriptovalutában is és hozzáértőknek biztosan van még más ajánlatuk is.
3.Eddig lehetett fújni a lufit
Az ingatlanosok és a tulajdonosok által mesterségesen felfújt lufi, kipukkant. Ebben a témakörben azt hiszem otthon vagyok, bővebben fogom kifejteni. Itt írtam arról, hogyan alakulnak ki az irányárak.Nagyon sok olyan lakás van a piacon, ami tulajdonképpen nem eladó. Mit értek ez alatt? Nos, ma már aránylag alacsony áron, sőt ingyen is meg lehet hirdetni ingatlanokat, tehát nem kevesen arra gondoltak, hogy megfogták az isten lábát és a lakásukból, ami az egyetlen vagyonuk, kihozzák a legtöbbet és új életet kezdenek vidéki környezetben, mert ott még becsületesek az emberek. ( nem vicc, legalább öt helyről hallottam) Ha jó áron eladom a budai 40 négyzetmétert, Kisbélafalván veszek 250 nm-et és marad pénzem, dolgozni sem kell. Komolyan, ez a koncepció. Ráadásul a hirdetés megjelenése után folyamatosan csörög a telefon x, y,z, az x,y,z ingatlanirodától, aki azt ígéri, hogy a tulajdonos által elképzelt piaci árnál kicsivel magasabb áron is eladja. De a tulajdonos, aki értékesítői vénával megáldottnak gondolja magát, a harmadik érdeklődő hívás után, alulárazottnak érzi az otthonát, így árat emel. És ez így megy, ment, nagyjából eddig. Tele van a piac ilyenekkel, ahol nincs szándék, ok költözni, csak valami halvány elképzelés olyan új otthonról, ami kétszer nagyobb mint a mostani, de annak az árából kell megvenni, természetesen új élt is társul hozzá. Az ingatlanosnak meg ott pihen a portfóliójában eldugva, talán már nem is emlékszik rá, hiszen senkinek nem tudta ajánlani az ára miatt.
Mi a következtetés?
Természetesen semmi ok pánikba esni, mert a piac jól megvan, köszöni szépen. Csak éppen az eszeveszetten felülárazott lakás nem kell már senkinek. Megint csak azt tudom javasolni azoknak, akik tényleg el akarják adni, hogy keressenek meg egy szakértőt, örülnék, ha minket, aki segít nekik megkapni a lehető legjobb árat.
Milovecz László
Budai ingatlanközvetítő