Kíváncsi vagy, mi történt 2024-ben a budapesti ingatlanpiacon? Lakásvásárlás előtt állsz, vagy csak érdekelnek a legfrissebb trendek? Akkor jó helyen jársz! Ebben a blogbejegyzésben közérthetően mutatom be a 2024-es év legfontosabb fejleményeit, összehasonlítva a 2023-as adatokkal. Árak, eladások, népszerű kerületek és jóslatok a jövőre nézve.
Mi újság a használt ingatlanok piacán?
2024-ben végre fellélegezhettünk kicsit, az ingatlanpiac ugyanis magára talált! Az árak emelkedtek és egyre több lakás cserélt gazdát. Mondjuk ez nem volt nehéz, hiszen a 2023-as év az utóbbi évek legalacsonyabb tranzakciószámát produkálta, 98 639 eladott használt ingatlannal. Csak összehasonlításképpen, 2022-ben ez a szám 127 749 volt, de amennyiben ránézünk 2021-re még szomorúbb a kép, hiszen abban az évben a KSH adatai alapján 148 728 hasonló jellegű tranzakciót zártak le. A folyamatos áremelkedések ellenére 2013 volt az az év, amikor 100 000 alatti tranzakciószámot produkált az ingatlanpiacnak ez a szegmense.
Mennyibe kerül egy lakás Budapesten?
Az ingatlanárak 2024-ben nem meglepő módon tovább emelkedtek. A kormány lakástámogatási rendszere, illetve a Csok+ bevezetése is ezt a tendenciát erősítette. Azoknak a lakásoknak, házaknak amelyek valamilyen kedvezményes vásárlás igénybevételére jogosíthatnak, a tulajdonosai ezt érvényesítik is az irányárban. Novemberben az átlagos négyzetméterár már átlépte az 1 millió forintos álomhatárt! Ez azt jelenti, hogy év eleje óta majdnem 20%-kal drágultak a használt lakások. Persze ez csak egy átlag, a legmenőbb budapesti utcákban akár 2,5 milliót is elkérhetnek egyetlen négyzetméterért, a határ persze a csillagos ég. Nem igazán vette el a befektetők kedvét a folyamatos áremelkedés, illetve egyre többen látnak fantáziát a budapesti ingatlanpiacbanHol a legdrágább és hol a legolcsóbb lakni?
A belvárosban továbbra is a legmenőbb, az V. és a VI. Kerület, ahol az átlagos négyzetméterár már 1,7 millió forint felett jár.
Ha olcsóbb megoldást keresel, akkor a külső kerületek, közül például Soroksár jelenthet alternatívát A II. Kerületben átlagosan 1,2 millió forintot kell fizetni négyzetméterenként, míg a VIII.-ban 842 ezret, bár itt óriási a különbség a Körúton belüli Palotanegyed városrész és a belső Józsefváros árai között.
Milyen lakásokat keresnek a budapestiek?
A panellakások továbbra is slágernek számítanak, hiszen jóval olcsóbbak, mint a téglalakások. Nemcsak az ára miatt lehet vonzó az otthonkeresők körében, de számos előnye van a belvárosi jellemzően több mint 10 éves bérházakkal szemben. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy továbbra is ezek a legkönnyebben értékesíthető ingatlantípusok.
Az új építésű lakások is kelendőek,akár a a befektetők körében is. Az új lakások négyzetméterára átlagosan 24%-kal magasabb, mint a használtaké.
2023 vs. 2024: Mi változott?
2023-ban bizonytalan volt a helyzet, az árak stagnáltak, sőt, vidéken akár még csökkentek is A magas hitelkamatok miatt sokan inkább kivártak a lakásvásárlással, illetve egyfajta bizonytalanság is érezhető volt. Többen el is halasztották el a vásárlás, amennyiben nem igazán volt volt ez sürgős nekik. Ők inkább arra gondoltak, hogy egy kicsi türelemmel a piac stagnálása miatt, jobb áron tudnak vásárolni, magyarán szerették volna megvárni, míg az árak csökkenni kezdenek. Az eladások száma is visszaesett, 9 éves mélypontot ért el. A legnépszerűbb kerületek a Belváros, Csepel és Újpest voltak.
2024-ben már az év elején érezhető volt, hogy ez az év kicsit más lesz. Az ingatlanvásárlások megkönnyítésére létrehozott támogatások eredménnyel jártak, a piac reagált, az árak emelkedtek és láss csodát az eladások száma is nőtt. Persze még nincsenek meg a legutolsó negyedéves adatok, de az már biztos, hogy 2023-nál sokkal jobb évet zárunk.
Mit hoz a jövő?
A szakértők szerint 2025-ben is drágulhatnak a budapesti ingatlanok, de a növekedés üteme lassulni fog. A kereslet továbbra is erős maradhat, főleg az új építésű lakások iránt. Azt hiszem ebből a szempontból izgalmas év elé nézünk, hiszen rengeteg külső tényező lehet-lesz hatással a piacra. Ilyen lesz a gazdasági akcióterv egyik fontos eleme, ami a nyugdíjpénztári megtakarítások ingatlancélú felhasználását könnyíti meg, magyarán ebből a szempontból eddig inaktív pénztömeg jelenik meg a piacon. Ne legyenek illúzióink már most folyik a 2026-os választási kampány, ami pro-kontra éreztetni fogja a hatását. Nem is beszélve a külső tényezőkről, amik tőlünk függetlenül a világban zajlanak. Akkor még nem is szóltam arról, hogy 2008-ban, derült égből villámcsapásként rengette meg a válság az ingatlanok piacát és legyünk őszinték, keveseknek volt jó válasza erre az eseményre.
Szóval olyan időszak elé nézünk, amikor tényleg csak találgatni lehet 2025 ingatlanpiacára vonatkozóan, de ettől lesz izgalmas.
Addig is köszi az egész éves figyelmet, a visszajelzéseket, BUÉK!
Milovecz Laci