Magas ingatlanárak Budapesten? Nem biztos, hogy így van!
2025. május 23. írta: I Love Buda

Magas ingatlanárak Budapesten? Nem biztos, hogy így van!

 

chatgpt_image_2025_maj_23_20_42_18.png

Tényleg azt hiszed, hogy magasak az ingatlanárak Budapesten? Tényleg azt hiszed, hogy már nem emelkedhetnek tovább? A blogcikk végére szerintem meg fog változni a véleményed!

Képzeld el, hogy nem európai uniós ország, jómódú állampolgára vagy. Teszem azt Iráni, esetleg Török, netán Izraeli, vagy Kuvaiti. (azért ezeket az országokat hozom fel példának, mert a legutóbbi belvárosi megbízásaimat, ezeknek az országoknak az állampolgárai vásárolták meg.) Van 100-150 millió forintnak megfelelő tőkéd, amit szeretnél befektetni.Te is olvasol statisztikákat, sőt egy kicsit nyitottabb vagy a világra és tudod azt, hogy a legélhetőbb városok Európa közép-nyugati felében találhatóak. Klíma, életszínvonal, befektetések biztonsága…, szóval egy elég vonzó adottságokkal rendelkező régióról beszélünk. Itt biztonságban érzed a befektetésed, adott esetben magadat és a családodat is, de még nem szeretnél ide költözni. Azzal is tisztában vagy, hogy ebben a régióban az ingatlanok árai folyamatosan emelkednek, évek óta nem volt olyan, hogy árcsökkenést tapasztalhattunk volna.

Természetesen ezek az ismeretek arra fognak téged ösztönözni, hogy a fent említett összeget itt fektesd be, a lehető legbiztonságosabb, mégis hozammal kecsegtető formában.

Bécs, Pozsony, Prága, mindenhol magasabbak az ingatlanárak

Az ügyfeleimmel történt beszélgetések alapján nekem úgy tűnt, hogy szinte mindegy, hogy Budapest, vagy Pozsony a befektetés helyszíne, egyik várost sem szeretik jobban a másiknál. Ugyanabba a kalapba teszik, de igaz ez a nem extrém magas árakkal bíró egyéb európai városokra is. Ők a biztonságot és a szabad, komfortos életformát keresik a pénzük és esetleg a családjuk számára. Prága, Bukarest, Budapest egyre megy. Teherán, Jeruzsálem távolságából számukra nincs jelentősége.

Nem te vagy a célcsoport, nem rád számítanak az eladók

Aki ezen a piacon dolgozik, szerintem megerősítheti, hogy a klasszikus belvárosban, vagy ahhoz közel található ingatlanok vásárlói, a legritkább esetben otthont kereső magyar családok, esetleg fiatalok. Van egy fantasztikus fekvésű, klímájú, infrastruktúrájú, biztonságos fővárosunk, pezsgő éjszakai élettel, kávézókkal, éttermekkel, bulizós helyekkel, természeti környezettel, hát persze, hogy szívesen élne itt rengeteg ember. Viszont ezek a vonzó tulajdonságok megemlíthetőek Prága, Pozsony, Bécs vonatkozásában is. Tehát ugyanilyen célország-város lehet, a világ kevésbé szerencsés városainak lakói számára. Angolul mindenhol beszélnek, a multicégek mindenhol ott vannak, mekit, kólát találsz mindenhol. 

Ez azért fontos, mert itt jön képbe a kontextus. Tudom, hogy azt az érvet fogod használni, hogy azok a négyzetméterárak megfizethetőek azok számára, akik akár Bécsben, akár Berlinben kapják a fizetésüket. Én ebben sem vagyok egészen biztos, de nem is számít. Ők sem a városközpontokban élnek, illetve az ő ingatlanpiacukat is nagyobb részt az mozgatja, mozgatta, mint most a Budapestit.

output_1.png

 

A befektetők a jó ár érték arányt keresik, a matek számít. 

Jól látjátok, például Bécs brutális árait, amit valószínűleg kevesebben tudnak megfizetni, mint a mi fővárosunkét. Lehet, hogy ezért sokkal kevesebb a tranzakció is. Itt jön képbe például az ázsiai vásárló, akinek tulajdonképpen mindegy, lényegtelen, hogy melyik városban fog élni, ő valószínűleg az európai lehetőségek miatt szeretne itt ingatlant vásárolni, vállalkozni, befektetni. Tehát rászánt egy bő hetet és körülnéz Bécsben, Prágában, Pozsonyban, Budapesten és azt tapasztalja, hogy mindegyik remek kis hely. Mindenhol jó lakást vásárolni, de a legolcsóbb Budapesten. Repülővel másfél óra alatt elérhető bármelyik, az infrastruktúra nem különbözik egymástól nagy mértékben, illetve az európai jogrend van érvényben. Nem is igazán érzi a különbséget.
Azt hiszem ez az egyik oka annak, hogy nálunk emelkedtek a legjobban az ingatlanárak. Budapest egy fantasztikusan jó hely. Élhető életminőség szempontjából semmiképpen nem sorolnám sem Pozsony, sem Prága mögé.

Budapest világváros, ne felejtsd el!

Szóval, ha ilyen szemmel nézzük és az európai fővárosokat, egymás versenytársainak tekintjük, akkor ár-érték arányban messze nem állunk olyan rosszul, mint ahogy azt mi, akik forintban kapjuk a jövedelmünket érezzük.
Ha tovább viszem ennek a gondolatnak a fonalát, akkor sajnos az a helyzet, hogy nem is fognak az árak csökkenni. Azt hiszem mindig lesz a világon olyan hely, ahol rosszabb élni mint Budapesten és ezekben az országokban fognak élni olyan emberek, akik megengedhetik maguknak a biztonságuk és a magasabb életminőség megvásárlását. A mobilitás pedig nem fog csökkenni, az emberek egyre könnyebben, gyorsabban utaznak. Egyre egyszerűbb a távmunka megszervezése is.

Kényelmes élet olcsóbban, nem csak a befektetőknek vonzó célpont

Ne legyünk azonban naivak, álságosak, olyanok is lesznek, akik más, gazdagabb európai országokból költöznének Budapestre. Nem csak a digitális nomádoknak vagyunk jó célpont, hanem bármilyen furcsa is, a nálunk szerencsésebb történelmi fejlődésű országok nyugdíjasai is szívesen költöznek hozzánk. Nagyon egyszerű példa, eladod a Bécsben a belvárosban található lakásodat és annak az árából vásárolsz egy soproni vagy budapesti lakóparki ingatlant. Egy-két órányira vagy a régi otthonodtól, az árkülönbözet kamatait és a nyugdíjadat tudod költeni utazásra, remek megélhetésre és az életminőséged fikarcnyit sem változott.

Ez az oka, hogy nem fognak csökkenni az ingatlanárak

Biztosan van még sok ilyen példa, amivel én csak azt szeretném jelezni senkit sem megbántva, hogy az egy abszolút téves elképzelés, hogy azért fognak visszaesni az ingatlanok árai, mert nem tudják majd kifizetni a bérből és fizetésből élő honfitársaink. Nem ők a célcsoport, ráadásul mindig lesz egy olyan szegmens közöttük is, akiknek a bankok szívesen fognak jelzáloghitelt nyújtani. Erős a gyanúm, hogy ameddig nem érjük utol azokat a városokat, amik ebből a szempontból célállomás, befektetési lehetőség lehetnek, addig ez a helyzet nem fog változni.

Az ingatlanárak csökkenése, lehet, hogy bajt jelent

Ha viszont egyet hátra lépünk, akkor azt kell látnunk, hogy igazán akkor leszünk bajban, ha az ingatlanárak csökkenni fognak. Hiszen az előbbiek alapján, ennek az lesz az egyik legfontosabb oka, hogy nem érzik biztonságban a pénzüket az említett kisbefektetők. Hogy miért nem, az már politika lenne, abba pedig nem szívesen mennék bele.

Milovecz Laci 

ingatlanközvetítő

A bejegyzés trackback címe:

https://ilovebuda.blog.hu/api/trackback/id/tr6318865888

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása