Lakhatási válság megoldása, avagy inspiráció Elon Musktól
2024. november 15. írta: I Love Buda

Lakhatási válság megoldása, avagy inspiráció Elon Musktól

 

house-3d-rendering-design_23-2150505830.jpg

Elon Musk 50 000 dolláros "tiny house"-ban él! Mit jelent ez a jövőre nézve és hogyan kapcsolódik a magyar lakhatási válsághoz? Ebben a blogbejegyzésben megvizsgáljuk a fenntartható lakhatás lehetőségeit és kihívásait.

Képzelj el egy világot, ahol egy otthon ára nem milliókban mérhető, hanem egy szinte mindenki által megfizethető. Nem százmilliókról, irdatlan hitelteherről beszélünk, hanem egy olyan lehetőségről, amit sokkal többen kihasználhatnak. Az ingatlanpiac elkezd idomulni az alacsonyabb árakhoz, megfizethetőbbek lesznek az átlagos ingatlanok is. Ma még kicsit hihetetlennek hangzik.

A jövő már elkezdődött


Elon Musk, a Tesla és a SpaceX vizionárius alapítója, már ebben a világban él. Döntése, hogy egy párezer  dolláros, előre gyártott "tiny house"-ban lakjon, nemcsak a minimalista életmód iránti elkötelezettségét tükrözi, hanem egyben a fenntarthatóbb jövőbe vetett hitét is.

Elon Musk neve egyre inkább összefonódik a forradalmi technológiákkal, a fenntarthatósággal és a merész jövőképpel. De mi van akkor, ha azt mondom, hogy a milliárdos vállalkozó, aki olyan cégekkel forradalmasította az iparágakat, mint a Tesla és a SpaceX, egy 50 000 dolláros "tiny house"-ban él? Igen, jól hallottad! Elon Musk, akinek becsült nettó vagyona meghaladja a 200 milliárd dollárt, a minimalista életmódot választotta egy előre gyártott házban, ami olcsóbb, mint egy átlag budaihegyvidéki lakás.

A források szerint Musk jelenlegi otthona a texasi Boca Chicában található, a SpaceX központjának közelében. Ez egy Boxable Casita, egy kompakt, mégis rendkívül funkcionális, 175 négyzetméteres egység. A Boxable egy olyan startup cég, ami a megfizethető, minőségi lakhatás biztosítására törekszik világszerte. A Casita modell, amit Musk is választott, a tartósságot és a fenntarthatóságot szem előtt tartva épült. Jelenleg az amerikai hadseregnek gyártanak olyan házakat, amikben akár külföldön, akár az Egyesült Államok területén el tudják helyezni a katonáikat, akár laktanyaként is használva azokat. 

Casita belseje okosan megtervezett, hogy maximalizálja a teret és a funkcionalitást. Nyitott elrendezése tágas érzést kölcsönöz az otthonnak, annak ellenére, hogy kicsi az alapterülete. A konyhában modern készülékek találhatók, beleértve a hűtőszekrényt, a sütőt és a mikrohullámú sütőt, míg a fürdőszobában zuhanyzó, WC és mosdó található. A hálószoba elég nagy ahhoz, hogy elférjen benne egy franciaágy, és az egész egységben bőséges a tárolóhely. megfelel a legszigorúbb tűzvédelmi előírásoknak, de már komoly viharban is tesztelték.

Musk döntése, hogy egy ilyen kis otthonban éljen, sokakat meglepett. Természetesen a Boxable Casita nem az egyetlen otthona, és vendégházként is használja. Az viszont tagadhatatlan, hogy ez a lépése felhívja a figyelmet a "tiny house" mozgalomra, és annak előnyeire.

54 emeletes lakóház 19 nap alatt 


Érdekelt, hogyennyire elterjedtek a modulházak más országokban? Egy nagyon rövid kutakodás után, nem meglepő példákat találtam. Természetesen egy kínai projekt ragadta meg a figyelmemet elsőre..A Mini Sky City, Changsa városában. Ez egy 54 emeletes épület, 800 lakás, irodák, illetve más kiszolgáló helyiségek kaptak helyet benne. Moduláris technológiával épült és most kapaszkodj meg, 19 nap alatt.
Vannak európai példák, Hollandiában például kollégium építésére használták fel ezt a technológiát, de az Egyesült Királyságban is vannak remek példák, irodák, boltok, sőt edzőtermek is.


Mi a helyzet Magyarországon?


A hazai lakhatási válság egyre súlyosabb. Az ingatlanárak az egekben, a bérek alacsonyak, és sokan kénytelenek albérletben lakni, már amennyiben meg tudják azt fizetni. Az önkormányzatoknak nincs pénzük a saját ingatlanállományukat olyan állapotba hozni, hogy jó szívvel beköltözhessen egy gyermeket nevelő család. Amennyiben fiatalokat kérdezel, hogy ebből a szempontból hogy képzelik el a jövőt, leginkább zavart mosollyal és tanácstalansággal találkozol. Külföld, szülők segítsége merül fel, szóba jöhető opcióként.


A  modulházak megoldást jelenthetnének?


Nem biztos, hogy ez a megoldás, de elképzelhető, hogy  megfizethetőbbé tehetnék a lakhatást, különösen a fiatalok és az alacsonyabb jövedelműek számára. A moduláris építési technológiáknak köszönhetően gyorsan és hatékonyan felépíthetők, ami hozzájárulhat a lakáshiány enyhítéséhez. A fenntartható anyagok használata pedig csökkentheti a környezetre gyakorolt negatív hatásokat.

Tulajdonképpen megfelelnek azoknak a kritériumoknak, amikre nekünk szükségünk lenne. Ahhoz azonban, hogy a modulházak Magyarországon is elterjedjenek, szükség van a jogszabályi környezet átalakítására, a társadalmi szemléletváltásra, és az innováció támogatására. Elon Musk példája inspirációt adhat, de a hazai realitásokat figyelembe véve hosszú út áll még előttünk.


Biztosan vannak olyan kérdései ennek a lehetőségnek, amiket körbe kell járni és komolyan egyeztetni róluk. Mérlegre tenni az előnyöket, illetve a hátrányokat is. De a jóhír az, hogy vannak példák előttünk, a technológia már kipróbált, használatban van, sőt itthon is kezd elterjedni, bár a példákon látszik, hogy kicsit mintha le lennénk maradva. Miért ne vásárolhatnánk, tanulhatnánk meg azt a módszert?


Kinek hinnénk, ha innovációról, gyorsaságról van szó, ha nem Elon Musk-nak, vagy a világon talán legtöbb új technológiát használó Kínának? Ők pedig úgy látszik már megtették a tétjeiket.

 

Milovecz Laci 

Budai ingatlanközvetítő

A bejegyzés trackback címe:

https://ilovebuda.blog.hu/api/trackback/id/tr4318731968

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása