8 ok, amiért egyre nehezebb lakást vásárolni Budapesten
2024. október 18. írta: I Love Buda

8 ok, amiért egyre nehezebb lakást vásárolni Budapesten

 

ingatlanarak_grafikon.png

 

 Budapesten az ingatlanárak az egekben vannak. De miért drágulnak a lakások folyamatosan? Ebben a blogbejegyzésben 8 okot vizsgálunk meg, amelyek hozzájárulnak ehhez a trendhez.

Budapesten az ingatlanárak az elmúlt években folyamatosan emelkedtek, és úgy tűnik, ez a trend nem fog egyhamar megállni. Sokan felteszik a kérdést: miért drágulnak a lakások ennyire a fővárosban? A válasz összetett, és számos tényező játszik szerepet benne. Ebben a blogbejegyzésben 8 okot vizsgálunk meg, amelyek hozzájárulnak ehhez a jelenséghez.


1. Kereslet és kínálat

Az egyik legfontosabb tényező az egyszerű kereslet-kínálat egyenlet. Budapest egyre népszerűbb város, egyre többen szeretnének itt élni, dolgozni vagy tanulni. Ez növeli a lakások iránti keresletet, miközben az új építésű lakások száma nem tud lépést tartani ezzel a növekedéssel. Az alacsony kínálat és a magas kereslet pedig felfelé hajtja az árakat. Budapest belső kerületei, mondhatni megteltek. Nincs számottevő mennyiségű üres, lakáscélú ingatlan. Ezért a piacon tulajdonképpen verseny alakult ki azokért a lakásokért, amik jó paraméterekkel rendelkeznek. Ahol az igény emelkedik,a piac törvényei alapján az árak is követik azt.


2. Befektetési célú vásárlások

Az alacsony kamatkörnyezetben sokan az ingatlant tekintik biztonságos befektetésnek. A befektetők gyakran vásárolnak lakásokat kiadás céljából, ami tovább növeli a keresletet és csökkenti a piacon elérhető lakások számát. Ez a jelenség különösen a belvárosban és a népszerűbb kerületekben érhető tetten. Érdemes megemlíteni, hogy természetesen nemcsak magyar, hanem külföldi állampolgárok is jó befektetésnek tartják a budapesti belvárosi ingatlanokat, tehát ők is növelik a keresletet. Ez annyira igaz, hogy az utolsó négy általunk értékesített belvárosi ingatlan vevője is külföldi volt, sőt háromnál unión kívüli állampolgárról beszélhetünk.


3. Turizmus

Budapest egyre népszerűbb turisztikai célpont, ami szintén hatással van az ingatlanpiacra. A rövid távú lakáskiadás (Airbnb) elterjedése miatt sok lakást vonnak ki a hosszú távú bérleti piacról, ami tovább szűkíti a kínálatot. Emellett a turisták által generált magasabb bérleti díjak is befolyásolják a lakások árát, hiszen a befektetők hozamokat számolnak és ameddig rengeteg turista érkezik, addig a vendégéjszakák száma sem csökken, tehát jó üzlet marad a rövidtávú ingatlanok bérbeadása. A covid járvány azt is megmutatta, hogy ez a tulajdonosi réteg csak kisebb mértékben hajlamos a pánikra és van tartalékuk kivárni a rövidebb hosszabb válságok végét is. 2020-ban sem ömlött rá az ingatlanpiacra akkor éppen kihasználatlan befektetői lakások tömkelege.

4. Alacsony kamatok

Az elmúlt években a jegybanki alapkamat történelmi mélyponton volt, ami olcsóbbá tette a hitelfelvételt. Ez sokan számára tette lehetővé a lakásvásárlást, ami szintén hozzájárult a kereslet növekedéséhez. Bár a kamatok az utóbbi időben emelkedtek, a hitelfelvétel még mindig relatíve olcsó, ami továbbra is vonzóvá teszi a lakásvásárlást.


5. Állami támogatások

A kormányzati támogatások, mint például a CSOK (Családok Otthonteremtési Kedvezménye) vagy a babaváró hitel, szintén hozzájárulnak az ingatlanárak emelkedéséhez. Ezek a támogatások növelik a vásárlóerőt, és ösztönzik a lakásvásárlást, ami tovább fokozza a keresletet.
Akkor még nem is említettük meg, hogy a 2025-ös évben a kormány megpróbálja kicsalogatni és az ingatlanpiacra átirányítani a nyugdíj megtakarítások egy részét, ami valószínűleg újabb áremelkedést generálhat.


6. Budapest egyre jobb hely

Budapesten folyamatosan zajlanak infrastrukturális fejlesztések, mint például új metróvonalak építése vagy a közlekedési hálózat fejlesztése. Ezek a fejlesztések vonzóbbá teszik a várost, és növelik az ingatlanok értékét, különösen azokon a területeken, ahol a fejlesztések zajlanak. De érdemes megemlíteni azt a fejlődést, aminek nap mint nap tanúi lehetünk. Egyre jobb igényesebb kávézók, múzeumok, szórakozóhelyek épülnek. Ha külföldiekkel beszél az ember, tényleg látszik, hogy mennyire el vannak ragadtatva a várostól. Illetve, ha egy picit is nyitott szemmel járunk mi is észrevehetjük a pozitív változásokat, amik javítják az itt élők életminőségét. Az nem véletlen, hogy több felmérés alapján is Budapest a világ egyik legélhetőbb városa.


7. Építőanyagok ára és munkaerőhiány

: Az építőanyag árak az elmúlt években jelentősen emelkedtek, ami drágítja az új lakások építését. Emellett az építőiparban tapasztalható munkaerőhiányról rengeteget tudnának mesélni azok, akik ebben a szegmensben vállalkoznak. Megáll a közepesnél jobb autó az építkezésen, kiszáll a jólöltözött vállalkozó. Vált pár szót a munkásokkal, kézfogás. A munkások másnap már nem ezen, hanem másik építkezésen kezdenek.  A képzett munkaerő hiánya, igényei szintén növelik a beruházások költségeit. Ezek a tényezők is biztosan hozzájárulnak az ingatlanárak emelkedéséhez.


8. Presztízs

Budapest bizonyos kerületei presztízs értékkel rendelkeznek, és sokan szeretnének ezekben a kerületekben lakni. Ez a presztízsérték is felfelé hajtja az árakat, függetlenül a lakás tényleges értékétől.Az ötödik kerületben például már nem adnak ki új engedélyeket az adott lakás rövid távú bérbeadására, mégsem állt meg az ingatlanárak emelkedése. Tehát a kerület presztízsértéke ezt simán elbírta, illetve annyira kevés eladó lakás jelenik meg a piacon ebből a kerületből, hogy kis túlzással is annyit kérnek érte az eladók, amennyit csak akarnak, maximum kicsit hosszabb lesz az értékesítés ideje.


Összefoglalás

Az ingatlanárak emelkedését Budapesten számos tényező okozza, a kereslet-kínálat egyensúlyhiánytól kezdve a befektetői aktivitáson át az állami támogatásokig. A drágulás várhatóan a jövőben is folytatódni fog, bár a kamatemelés és a gazdasági bizonytalanság mérsékelheti a növekedés ütemét. A lakásvásárlás Budapesten egyre nagyobb kihívást jelent, érdemes alaposan megfontolni a döntést, remélem segítettem, sok sikert

 

Milovecz Laci

Budai ingatlanközvetítő

A bejegyzés trackback címe:

https://ilovebuda.blog.hu/api/trackback/id/tr4318710574

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása